The Honda VT 1100 ACE Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 50.30 HP (36,52 kW)) @ 4500 RPM, 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for keeping your Honda VT 1100 ACE Shadow in top condition. Regular replacement items comprise oil filters. Through proper maintenance, your VT 1100 ACE Shadow can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 50.30 HP (36,52 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 260.0 kg (570,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |