The Piaggio Fly 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM, 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 98.0 km/h (60,60 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Piaggio Fly 150 features a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, delivering good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Piaggio Fly 150 performing at its best. Frequently replaced components include sprockets. By using genuine parts, your Fly 150 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Piaggio Fly 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 98.0 km/h (60,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |