The Harley Davidson FXSTD Softail Deuce is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The Harley Davidson FXSTD Softail Deuce comes with a 18.54 litres (4,88 gallons) fuel tank, ensuring consistent range during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Harley Davidson FXSTD Softail Deuce running smoothly. Regular replacement items comprise batteries. Through proper maintenance, your FXSTD Softail Deuce can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTD Softail Deuce Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 121.76 Nm (12,34 kgf-m or 89,35 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.54 litres (4,88 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 300.7 kg (659,69 pounds) |
| Length: | 2423 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |