The Yamaha XV 700 SS is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 699.00 ccm (42,44 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7000 RPM, 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential factor. The Yamaha XV 700 SS is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, ensuring good performance during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Yamaha XV 700 SS in peak form. Common service items involve clutch plates. With regular servicing, your XV 700 SS will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV 700 SS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 140/90 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 699.00 ccm (42,44 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Single piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |