The KTM Duke II 640 is a 4 stroke, Super Motard bike with a 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7250 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 177.0 km/h (109,45 mph)
When riding, the fuel capacity is an important feature. The KTM Duke II 640 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy on the road.
Routine service is essential for maintaining your KTM Duke II 640 in peak form. Essential service parts include drive chains. With the right parts, your Duke II 640 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM Duke II 640 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - HR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - HR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 177.0 km/h (109,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |