The Hartford VR 125H is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM, 8.67 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Hartford VR 125H comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving efficient range on the road.
Routine service is key for maintaining your Hartford VR 125H in peak form. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your VR 125H can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 125H Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.67 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |