The Ducati ST3 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.67 HP (76,71 kW)) @ 8750 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Ducati ST3 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, ensuring excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Ducati ST3 in top condition. Essential service parts consist of sprockets. With the right parts, your ST3 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati ST3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 105.67 HP (76,71 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |