The Jinlun JL 125T 13 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.53 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Jinlun JL 125T 13 comes with a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, providing excellent range during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Jinlun JL 125T 13 running smoothly. Popular maintenance parts include spark plugs. Using quality components, your JL 125T 13 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.53 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |