The Suzuki RF 125 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 35.00 HP (25,37 kW)) @ 12000 RPM, 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Suzuki RF 125 includes a fuel tank and features a Membrane and power valve fuel control system, ensuring good performance during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Suzuki RF 125 running smoothly. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your RF 125 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 35.00 HP (25,37 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane and power valve |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1988 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |