The Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 42.00 HP (30,55 kW)) @ 7500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
During extended trips, the fuel system is a key feature. The Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering optimal range for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe in peak form. Common service items consist of sprockets. With the right parts, your XV 535 DX Virago Deluxe will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 42.00 HP (30,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |