The Kawasaki ZXR 250c is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 16000 RPM, 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key aspect. The Kawasaki ZXR 250c is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is necessary for ensuring your Kawasaki ZXR 250c performing at its best. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your ZXR 250c will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZXR 250c Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/55 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 16000 RPM |
| Torque: | 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1991 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 2 piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. single piston caliper |