The Polini Minicross X1 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.20 HP (4.5 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Polini Minicross X1 comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Polini Minicross X1 operating reliably. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your Minicross X1 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 6.20 HP (4.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 915 mm (35,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |