The Ducati Monster 620 Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM, 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key consideration. The Ducati Monster 620 Dark comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel injection system, providing consistent range during your journeys.
Proper upkeep is vital for ensuring your Ducati Monster 620 Dark in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. By using genuine parts, your Monster 620 Dark can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 Dark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |