The Kawasaki VN900 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key feature. The Kawasaki VN900 Custom features a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering consistent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is vital for ensuring your Kawasaki VN900 Custom operating reliably. Frequently replaced components comprise fuel filters. With regular servicing, your VN900 Custom can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN900 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 278.0 kg (609,84 pounds) |
| Length: | 2405 mm (94,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |