The Ural Patrol is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important consideration. The Ural Patrol includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a OHV fuel control system, giving efficient performance on the road.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Ural Patrol operating reliably. Common service items involve oil filters. With the right parts, your Patrol will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 337.0 kg (739,29 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Rear and sidecar wheel with IMZ drum brake |