The Sachs ZX 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM, 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for maintaining your Sachs ZX 125 in peak form. Common service items include drive chains. Using quality components, your ZX 125 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1.4 kgf-m or 10.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |