The Honda XR 250 Baja is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 28.00 HP (20,30 kW)) @ 8000 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The Honda XR 250 Baja is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, offering excellent range during your journeys.
Routine service is crucial for maintaining your Honda XR 250 Baja running smoothly. Regular replacement items include clutch plates. With regular servicing, your XR 250 Baja will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.00 HP (20,30 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |