The Piaggio Fly 50 4T is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The Piaggio Fly 50 4T includes a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, giving consistent mileage during your journeys.
Regular maintenance is crucial to maintain your Piaggio Fly 50 4T in top condition. Essential service parts consist of drive chains. With the right parts, your Fly 50 4T will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.70 HP (2,69 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |