The Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four type of engine.
During extended trips, the fuel system is an important feature. The Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy features a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering consistent performance for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy in top condition. Popular maintenance parts include fuel filters. With regular servicing, your Ninja ZX 14 Monster Energy will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 0154.00 Nm (15,62 kgf-m or 113,03 ft.lbs) @ 8700 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 257.1 kg (563,87 pounds) |
| Length: | 2169 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |