The Suzuki XF 650 Freewind is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33.6 kW, 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key for ensuring your Suzuki XF 650 Freewind operating reliably. Popular maintenance parts consist of sprockets. By using genuine parts, your XF 650 Freewind will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33.6 kW |
| Torque: | 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |