The Vespa GTV is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 600 RPM and a top speed of 122.3 km/h (75,62 mph)
When out on the road, the tank size is an essential aspect. The Vespa GTV features a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, offering reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Vespa GTV running smoothly. Common service items consist of sprockets. With regular servicing, your GTV can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Vespa GTV Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 122.3 km/h (75,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |