The Honda VT 1100 C2 Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 5500 RPM, 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Honda VT 1100 C2 Shadow features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering excellent performance during your journeys.
Routine service is necessary for keeping your Honda VT 1100 C2 Shadow in top condition. Popular maintenance parts include oil filters. With the right parts, your VT 1100 C2 Shadow will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 1100 C2 Shadow Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 18 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 261.0 kg (572,52 pounds) |
| Length: | 2495 mm (97,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |