The Yamaha XT660Z Tenere is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.74 HP (34.8 kW, 57.50 Nm (5,87 kgf-m or 42,19 ft.lbs) @ 5870 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Yamaha XT660Z Tenere is equipped with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving efficient fuel economy for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Yamaha XT660Z Tenere performing at its best. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your XT660Z Tenere will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XT660Z Tenere Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 130/80 - M17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.74 HP (34.8 kW |
| Torque: | 57.50 Nm (5,87 kgf-m or 42,19 ft.lbs) @ 5870 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2246 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |