The Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, delivering reliable mileage during your journeys.
Routine service is important for keeping your Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser in peak form. Essential service parts involve fuel filters. By using genuine parts, your GV125 Aquila GV125 Cruiser will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 157.0 kg (344,37 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |