The TGB Sunset 151 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The TGB Sunset 151 comes with a 6.62 litres (1,74 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is crucial to keep your TGB Sunset 151 in top condition. Common service items involve sprockets. Through proper maintenance, your Sunset 151 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for TGB Sunset 151 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.62 litres (1,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |