The Lifan LF50QGY is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
When out on the road, the tank size is an important factor. The Lifan LF50QGY comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Lifan LF50QGY in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your LF50QGY can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |