The Harley Davidson FLHR Road King is a 4 stroke, Custom bike with a 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Harley Davidson FLHR Road King includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing consistent fuel economy for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your Harley Davidson FLHR Road King in top condition. Common service items include spark plugs. Through proper maintenance, your FLHR Road King will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLHR Road King Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is Mu85 - B16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 327.9 kg (719,39 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |