The Moto Guzzi Norge 850 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 850.00 ccm (51,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Moto Guzzi Norge 850 includes a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank, providing optimal mileage on the road.
Routine service is key to keep your Moto Guzzi Norge 850 in peak form. Common service items comprise batteries. With regular servicing, your Norge 850 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Norge 850 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 850.00 ccm (51,61 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Stainless steel floating disc, 4 piston calipers. ABS. |
| Rear Brakes: | Single disc. Steel disc, 2 piston caliper |