The Kymco Sento 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key aspect. The Kymco Sento 50 includes a fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, providing efficient fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Kymco Sento 50 in top condition. Essential service parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your Sento 50 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Sento 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |