The Blata Blatino Scooter is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.87 HP (1.4 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and a top speed of 35.0 km/h (21,59 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Blata Blatino Scooter features a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is key for keeping your Blata Blatino Scooter operating reliably. Popular maintenance parts include sprockets. Using quality components, your Blatino Scooter will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.87 HP (1.4 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 35.0 km/h (21,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 15.1 kg (33,13 pounds) |
| Length: | 1035 mm (40,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |