The Cagiva 900 Elefant is a 4 stroke, Enduro bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 68.00 HP (49,35 kW)) @ 6500 RPM, 77.50 Nm (7,86 kgf-m or 56,91 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to keep your Cagiva 900 Elefant in top condition. Essential service parts comprise fuel filters. By using genuine parts, your 900 Elefant will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 68.00 HP (49,35 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 77.50 Nm (7,86 kgf-m or 56,91 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |