The Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, delivering excellent range on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport running smoothly. Popular maintenance parts include oil filters. With the right parts, your FXDX Dyna Super Glide Sport will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57H and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 71H so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 300.0 kg (658,09 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |