The Honda F6C Valkyrie is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) Six cylinder boxer, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM, 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
Routine service is important for keeping your Honda F6C Valkyrie in peak form. Essential service parts comprise batteries. With regular servicing, your F6C Valkyrie will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 309.0 kg (677,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |