The Yamaha TDM 900A is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 897.00 ccm (54,46 cubic inches) Twin, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.02 HP (61,79 kW)) @ 7500 RPM, 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Yamaha TDM 900A is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering consistent range on the road.
Regular maintenance is crucial to keep your Yamaha TDM 900A performing at its best. Common service items comprise fuel filters. Using quality components, your TDM 900A will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TDM 900A Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54,46 cubic inches) |
| Power: | 85.02 HP (61,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |