The Kawasaki KLX 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a 651.00 ccm (39,52 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 6500 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for ensuring your Kawasaki KLX 650 in top condition. Popular maintenance parts include brake pads. With the right parts, your KLX 650 will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.00 ccm (39,52 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |