The Triumph Daytona 900 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for ensuring your Triumph Daytona 900 running smoothly. Regular replacement items involve spark plugs. With the right parts, your Daytona 900 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |