The Moto Guzzi Quota 1100 ES is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6400 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for keeping your Moto Guzzi Quota 1100 ES in peak form. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Quota 1100 ES can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |