The Harley Davidson Electra Glide Road King Classic is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Proper upkeep is crucial to maintain your Harley Davidson Electra Glide Road King Classic in peak form. Common service items consist of sprockets. With the right parts, your Electra Glide Road King Classic will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 314.0 kg (688,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |