The MV Agusta F4 1000 Mamba is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 163.60 HP (118,80 kW)) @ 11750 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The MV Agusta F4 1000 Mamba is fitted with a 18.47 litres (4,86 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring reliable performance during your journeys.
Routine service is necessary for keeping your MV Agusta F4 1000 Mamba running smoothly. Regular replacement items involve batteries. With the right parts, your F4 1000 Mamba can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 Mamba Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 163.60 HP (118,80 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.47 litres (4,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.9 kg (420,89 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |