The Peugeot Satelis 500 Premium is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 492.70 ccm (29,91 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 37.40 HP (27.3 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key to keep your Peugeot Satelis 500 Premium operating reliably. Frequently replaced components comprise fuel filters. Using quality components, your Satelis 500 Premium will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Satelis 500 Premium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 150/60 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 492.70 ccm (29,91 cubic inches) |
| Power: | 37.40 HP (27.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2152 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |