The Tomos Revival TS is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.16 HP (2,29 kW)) @ 5000 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Tomos Revival TS includes a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring good range during your journeys.
Proper upkeep is vital for maintaining your Tomos Revival TS operating reliably. Common service items comprise clutch plates. With the right parts, your Revival TS will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.16 HP (2,29 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 68.0 kg (149,15 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |