The Kawasaki VN 1500 Drifter Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4700 RPM, 113.10 Nm (11,44 kgf-m or 82,98 ft.lbs) @ 2800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential consideration. The Kawasaki VN 1500 Drifter Fi comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering optimal range for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Kawasaki VN 1500 Drifter Fi performing at its best. Essential service parts include brake pads. Using quality components, your VN 1500 Drifter Fi will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.10 Nm (11,44 kgf-m or 82,98 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 304.0 kg (666,85 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |