The TVS Apache RTR 160 is a 4 stroke, Sport bike with a 159.70 ccm (9,69 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM, 13.10 Nm (1,29 kgf-m or 9,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important aspect. The TVS Apache RTR 160 features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring reliable fuel economy for your rides.
Preventative care is vital for maintaining your TVS Apache RTR 160 in peak form. Common service items include spark plugs. With regular servicing, your Apache RTR 160 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for TVS Apache RTR 160 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 and the Rear Tyre size is 100/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 159.70 ccm (9,69 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 13.10 Nm (1,29 kgf-m or 9,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |