The Qlink Legacy 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Qlink Legacy 250 is fitted with a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank, providing optimal fuel economy for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Qlink Legacy 250 running smoothly. Regular replacement items comprise air filters. Using quality components, your Legacy 250 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Qlink Legacy 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 163.7 kg (359,00 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |