The MuZ 660 Skorpion Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (35.0 kW, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Regular maintenance is vital for maintaining your MuZ 660 Skorpion Sport operating reliably. Regular replacement items include batteries. With the right parts, your 660 Skorpion Sport can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (35.0 kW |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |