The Jawa 640 Black Style is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 344.00 ccm (20,89 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to keep your Jawa 640 Black Style in peak form. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your 640 Black Style will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 344.00 ccm (20,89 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |