The Yamaha BWs NG is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Yamaha BWs NG comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving excellent performance on the road.
Proper upkeep is crucial to keep your Yamaha BWs NG performing at its best. Common service items include air filters. With regular servicing, your BWs NG will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha BWs NG Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1746 mm (68,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |