The Veli KING50 EEC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM, 2.20 Nm (0,20 kgf-m or 1,59 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key factor. The Veli KING50 EEC comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy on the road.
Regular maintenance is vital to maintain your Veli KING50 EEC performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. With regular servicing, your KING50 EEC can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 2.20 Nm (0,20 kgf-m or 1,59 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1450 mm (56,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |