The Yamaha Majesty 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 395.00 ccm (23,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha Majesty 400 is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving optimal mileage for your adventures.
Proper upkeep is vital to keep your Yamaha Majesty 400 in top condition. Popular maintenance parts include fuel filters. Through proper maintenance, your Majesty 400 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Majesty 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - M14 and the Rear Tyre size is 150/70 - M13 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (23,98 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |