The Factory Bike Desert YR125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7.8 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The Factory Bike Desert YR125 features a 6.10 litres (1,60 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Proper upkeep is key to maintain your Factory Bike Desert YR125 in top condition. Common service items comprise sprockets. With the right parts, your Desert YR125 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Factory Bike Desert YR125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.10 litres (1,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |